Пән: Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3. Кестеден тыс көбейту және бөлу |
Мектеп: Зеренді ауданы Ортағаш негізгі мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 3 сынып |
Қатысқандар саны:12 Қатыспағандар саны: 12 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Бір таңбалы санға қалдықпен бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.2.6 Бір таңбалы санға қалдықпен бөлуді орындау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Бір таңбалы санға қалдықпен бөлуге есептер шығарады. Көптеген оқушылар: Есеп шығаруда қалдық бөлгіштен аз болатынын түсіндіре алады. Кейбір оқушылар:Қалдықпен бөлуге мысалдар келтіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Бір таңбалы санға қалдықпен бөледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Бір таңбалы санға қалдықпен бөлуді орындайтын болады Қалдық бөлгіштен кіші болатынын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Көркем еңбек |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Сен тиімді есептеу үшін көбейту мен бөлудің қасиеттерін қолданып үйренесің |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
2 минут
5 минут |
1. «Центрифуга» психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар шеңбер құрады, бір оқушы ортаға шығып, ішінде кішкентай добы бар шелекті жіпке байлап шеңбер бойымен айналдырады. Қатты айналған кезде доп шелек ішінен құламайды. Балалар қызығып, доптың не себепті құламағанын сипаттайды. (бірнеше оқушылар жасап көреді). Үй тапсырмасын тексеру «Блиц сұрақтар» әдісі кестеге кім тез + ; - қойып шығады.
Тақтаға дұрыс жауабы көрсетіліп, балалар карточкаларын өзара тексереді.
Қ/б «Өзін-өзі » бағалау. Түсті стикерлер арқылы Қызыл – қатесі жоқ; Көк – 1-2 қатесі бар; Сары – 3-5 қатесі бар. |
Кішкентай доп, шелек
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
3 минут
3 минут
4 минут
Сергіту сәті 2 минут
10 минут |
Оқушыларға қалдықпен бөлуге Bilimland сайтынан видео көрсетемін. Көрген видеоны қорытындылауда жұптық жұмыс ұсынамын. Жұптық жұмыс «Кім шапшаң?» 1 жұп Қорапқа 18 моншақты 5-ден бөліп сал 2 жұп Қорапқа 13 конфетті 5 –ден бөліп сал 3 жұп Қорапқа 4 асықты 5 –ден бөліп сал 4 жұп Қорапқа 22 моншақты 5 –ден бөліп сал 5 жұп Қорапқа 6 асықты 7 –ден бөліп сал 6 жұп Қорапқа 17 конфетті 4 –ден бөліп сал Осы тапсырмаларды орындау барысында қалдық бөлгіштен кіші болатынына көз жеткізіп, дәлелдеп береді.
Қ/б «Бағдаршам» әдісі арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды.
Өздік жұмыс «Ойлан, тап» әдісі
Көркем еңбек сабағында балалар 25 мысықтың мүсінін жасады. Оларды әр қатарға 7 –ден қойды. Қанша қатар шықты? Қанша мүсін артылып қалды. Бағалау парағы ұсынылады
«Айдаһар, самурай, ханшайым» белсенді және көңілді ойын, белсенді ойын түрлері. Ойыншылардың саны – 10-15 адам. Ойын «Қайшы-қағаз-тас» тағдыр ойынына ұқсас.
Жеміс-жидектер арқылы топқа бөлу Оқушыларға жеміс-жидектер таратып,олардың түрлеріне қарай топқа бөлуге болады.Мысалы; «Алмалар» тобы, «Апельсиндер» тобы, «Алмұрттар» т.б. Әрбір оқушының орындығының артына жемістерді жабыстырып қоямын деңгейлеріне қарай бөлінеді.
Топтық жұмыс «Ойлан, жұптас, бөліс» 1 топ Тапсырма
12:7 5:7 135:30 69:8 17:3
Дескриптор
2 топ Тапсырма
Дескриптор
3 топ Тапсырма
Дескриптор Білім алушы:
|
https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/qaldyqpen-bolu
Моншақ, асық, қорап, конфет
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут
Үйге тапсырма 1 минут
5 минут |
Қалыптастыру бағалауға тапсырма.
463:3 934:5 397:2 7:9 Дескриптор Білім алушы - толымсыз бөлінгішті анықтап, бөліндінің мәнін табады; - қалдықты анықтайды; - қалдықпен бөлуді тексеру өрнегін жазады.
11 бет №6 есеп 3,4
Кері байланыс. «Мен үшін....» әдісі Кері байланыс парақшасы таратылады.
|
Нені білдім?___________ Қандай қиындықтар болды?_________________ Нені толық түсінбедім? __________________ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- «Блиц сұрақтары» әдісі бойынша өткен тақырыптағы білімдерін тексеріп,белсенділігін арттырамын
- «Жеміс-жидектер» арқылы топқа бөлу кезеңінде саралауды қолданамын, оқушыларды деңгейіне қарай топтастырамын
«Ойлан, жұптас, бөліс» тапсырмасында саралаудың қарқын тәсілі арқылы басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істеуге машықтандырамын. Қалдықпен бөлуге арналған тапсырма арқылы жаңа сабақты ашып, ойлау дағдысының білу мақсатына жетемін.
|
Қ/б «Өзін-өзі» бағалау. Түсті стикерлер арқылы Қызыл – қатесі жоқ; Көк – 1-2 қатесі бар; Сары – 3-5 қатесі бар.
«Бағдаршам» әдісі арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды.
Өздік жұмысыБағалау парағы арқылы
Сабақтың қорытындылау кезеңінде қалыптастырушы бағалауға тапсырма құрастырамын. Әр тапсырмаға дескриптор жазамын.
|
Психология-лық ахуалда шелекпен ойын өткізу кезінде қауіпсіздікті сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||